|
Eredeti cím: Grey's Anatomy |
Magyar cím: Grace Klinika |
Kategória: orvosi dráma |
Író: Shonda Rhimes |
Évadok: 9 évad |
Epizódok: 178 (eddig) |
Egy rész hossza: 45 perc |
Premier (A): 2005. március 27. |
Premier (Mo): 2006. január 10. |
Szereplők: Ellen Pompeo, Patrick Dempsey, Sandra Oh, Justin Chambers, Chandra Wilson, James Pickens Jr, Sara Ramirez, Kevin McKidd, Jessica Capshaw |
Kapcsolódó link: ABC |
A Grace Klinika (Grey's Anatomy) egy Emmy, SWAG Award és Golden Globe nyertes amerikai sorozat, amelyet Shonda Rhimes kreált. Az első részt az ABC-n húsvét vasárnap mutatták be, 2005. március 27-én rögtön a Született Feleségek után. A történet középpontjában Meredith Grey (Ellen Pompeo) egy első éves rezidens áll, aki a Seattle Grace Hospital-ban, egy kitalált kórházban kezd el dolgozni.
A Grace klinika számos díjat nyert. Három Primetime Emmy-díjat kapott: 2006-ban Linda Lowy és John Brace szereposztó rendezők nyertek díjat "Legjobb szereposztás (drámai tévésorozat)" kategóriában; 2007-ben Katherine Heigl kapott Emmyt a "Legjobb női mellékszereplő (drámai tévésorozat)" kategóriában; 2010-ben pedig a sorozat sminkesei nyertek Emmyt "Legjobb smink (tévésorozat)" kategóriában ("Az út vége" című epizódért). 2005-ben Sandra Oh Golden Globe-díjat kapott "Legjobb női mellékszereplő (televíziósorozat, televíziós minisorozat vagy tévéfilm)" kategóriában, majd 2006-ban a sorozat nyert Golden Globe-ot "Legjobb drámai tévésorozat" kategóriában. Sandra Oh 2006-ban Screen Actors Guild-díjat is nyert "Legjobb női szereplő (drámai tévésorozat)" kategóriában, majd Chandra Wilson ugyanezt a díjat nyerte meg 2007-ben. Abban az évben a színészek együtt is nyertek Screen Actors Guild-díjat "Legjobb szereplők (drámai tévésorozat)" kategóriában.
A Grace klinika négy NAACP Image-díjat nyert "Legjobb drámai tévésorozat" kategóriában 2006-tól 2009-ig. Ilyen díjat nyert még Isaiah Washington "Legjobb férfi szereplő (drámai tévésorozat)" kategóriában 2006-ban és 2007-ben, és Chandra Wilson "Legjobb női mellékszereplő (drámai tévésorozat)" kategóriában 2007-ben és 2008-ban. A színésznő 2009-ben is kapott ilyen díjat "Legjobb női szereplő (drámai tévésorozat)" kategóriában, és 2010-ben is "Legjobb rendező (drámai tévésorozat)" kategóriában. Shonda Rhimes is kapott 2010-ben NAACP Image-díjat "Legjobb forgatókönyv (drámai tévésorozat)" kategóriában. 2006-ban a Grace klinika nyert egy People's Choice-díjat "Legjobb drámai tévésorozat" kategóriában.
Patrick Dempsey ezen a díjátadón nyert 2006-ban és 2007-ben "Legjobb férfi szereplő (tévésorozat)" kategóriában, és Katherine Heigl 2007-ben kapott díjat "Legjobb női szereplő (tévésorozat)" kategóriában, majd 2009-ben "Legjobb női szereplő (drámai tévésorozat)" kategóriában. Chandra Wilson pedig "Legjobb mellékszereplő" kategóriában nyert People's Choice-díjat 2007-ben. A Grace klinika 2006-ban nyert egy Satellite-díjat "Legjobb szereplők (tévésorozat)" kategóriában, majd 2007-ben Ellen Pompeo kapott ilyen díjat "Legjobb női szereplő (drámai tévésorozat)" kategóriában. A sorozat 2005-ben "Legjobb új sorozat" kategóriában Writers Guild of America-díjat nyert.
A sorozat főcíme a Psapp együttes "Cosy in the Rocket" című számából készült, és csak az első két évad elején látható. Szerepel a sorozat zenealbumán, melyet a Hollywood Records adott ki 2005. szeptember 27-én. Az epizódokban szereplő zeneszámokat Alexandra Patsavas választja ki, keveri, és ellenőrzi. Ezek a dalok megtalálhatóak a sorozat hivatalos honlapján.A második zenealbum, amelyen a sorozat második évadából vannak zeneszámok, 2006. szeptember 12-én jelent meg az USA-ban, ezt pedig a harmadik zenealbum követte a harmadik évadi dalokkal. |